Haberler

Botoks Botulinum Toksini Hangi Durumlarda Kullanılır?

Günlük yaşantımızda botulinum toksini nerelerde kullanılır?

Botulinum toksini veya daha sık bilinen adıyla botoks tıpta farklı hastalıklarda kullanımı ile sürekli gündemdedir. İlk kez 1980 yılında şaşılık tedavisinde kullanılmasıyla adını duyurmuştur. 1993 yılında nörolojide istemsiz hareketlerin tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Şu anda istemsiz kasılmalardan oluşan “distoni” nin tedavisinde ilk seçilecek ajandır. Distoni göz kapaklarını veya boynu etkileyebilir. Bunun yanında daha nadir el kaslarını etkileyen, gövdeyi etkileyen distonilerde de botulinum toksini tedavisi yapılır. Hareket bozuklukları olan hastalıklarda nöroloji uzmanları botoks tedavisini başarıyla uygulamaktadır. Felç sonrası gelişen “spastisite” denilen şiddetli kas kasılmaları da günümüzde botoksun uygulama alanlarıdır.

Yıllar içinde botulinum toksini fazla terlemeyle giden “hiperhidroz” tedavisinde de yerini almıştır. Avuç içlerine, koltuk altına ve ayaklara yapılan uygulamalar ile aşırı terleme ve bu nedenle hijyen sorunu yaşayan kişilere çare olmuştur.

Nörolojik uygulamalar dışında botulinum toksini uygulamalarının mesane sorunlarında, dışkılama problemlerinde, yutma sorunu ile giden “ akalazya” gibi tablolarda bilimsel araştırmalar ile etkinliği gösterilmiştir.

Son zamanlarda botulinum toksini kronik migren hastalarının yüzünü güldürmektedir. Çok sık migren ağrısı çeken ve ilaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalar bu tedaviyi kullanabilirler. Özel iğneler kullanılarak yapılan botoks uygulaması hastaya göre değişen 32-36 enjeksiyondan oluşmaktadır. İşlemin tamamı tecrübeli uzmanlarca 15 dakikada tamamlanmakta, hasta günlük aktivitelerine devam etmektedir. Tedavinin etkisi 3-5 gün sonra başlamaktadır. Enjeksiyonların tüm botoks uygulamalarında olduğu gibi belli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Adını medyada kozmetik uygulamalarda sık duyduğumuz botulinum toksinin gerçek yüzünü anlattım. Başta nöroloji olmak üzere hareket bozuklukları ve spastisite hastalarının değişmez tedavi yöntemi olan botulinum toksini mide- barsak hastalıkları ve ürolojide de kullanılmaktadır. Aşırı terleme nedeniyle zor durumda olan bir grup hasta botoks ile tedavi edilmektedir. Son dönemde kronik migren tedavisinde de biz nörologlara etkili bir alternatif oluşturmuştur.

Kozmetik uygulamalar botulinum toksinin adını farklı bir alanda duyurmuştur. Ancak nörolojik hastalıklarda botulinum toksin uygulamaları bazı hastalık gruplarında yaşam kalitesini arttıran tek yöntemdir. Özellikle distoni, aşırı el terlemesi ve spastisite bu gruptadır. Bilimsel araştırmalarımız ve tecrübelerimiz kronik migren tedavisinin botulinum toksin tedavisinin etkin alanlarından biri olacağını göstermektedir.

Copyright © Dilek İnce Günal