Haberler

Koku Duyusu ve Parkinson

KOKU ALMADA AZALMA PARKİNSONUN İLK BULGUSU OLABİLİR

Parkinson hastalığı 1817’de İngiliz hekim James Parkinson tarafından ilk tanımlandığında en önemli bulgular titreme, küçük adımlı yürüme ve hareketlerde yavaşlamaydı. Yıllar geçtikçe bu hastalıkla ilgili bilgierimiz arttı. Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığıyla beraber üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılan hastalıklardan biridir.

Son 10 yıldır artık Parkinsonun titreme ve yavaşlık ile başlamadığını biliyoruz. Bu hastalık koku duyusunda azalma ile başlar. Braak sınıflamasına gore hastalığın birinci evresinde koku hücrelerinin beyindeki merkezi etkilenir. Bu dönemde hastalarda koku almama veya kokuları ayırt etmede zorluk olur. Takip eden yıllarda tobloya uyku bozuklukları, kabızlık gibi yakınmalar eklenir.

Koku alması azalan herkez Parkinson hastalığına aday mıdır?

Koku almada azalma kronik sinüzit, sigara kullanımı ve burun ameliyatlarından sonra da ortaya çıkabilir. Bu nedenle her az koku alan Parkinson adayıdır demek yalnış olur. Yukarıdaki nedenlere bağlı olamadan yavaş bir şekilde koku almada azalma yaşayan kişilerin eğer akrabalarında Parkinson hastası varsa muhakkak nöroloji uzmanına başvurması önerilir.

Bu kişilerin muayeneleri ve özel tekniklerle elde edilen beyin görüntülemeleri sonrasında riskleri belirlenir. Bir kısım potansiyel hastaya da koruyucu tedavi başlanabilir.

Copyright © Dilek İnce Günal