Haberler

Parkinsonda Denge ve Yürüyüş için Öneriler

Denge ve yürüyüş şeklinizi etkileyen

Parkinson Hastalığı yıllar geçtikçe sık düşmelere, yürürken ani hızlanmalara ve dona kalma denilen yürürken ani durmalara yol açar. Hastalığın ilk yıllarında denge problemleri olmaz, ancak bir ayağın geride kalması, ayağı sürükleme, ayağın takılması şikayetler arasındadır. Bu dönemde yapılan düzenli yürüyüş, bisiklet ve yüzme bu problemleri geçiktirir.

NELER YAPALIM?

Sendelediğinizi farkettiğinizde yavaşlayıp durun. Pozisyonunuzu kontrol edin.
Ayaklarınızı 20-25 cm gibi makul bir açıklıkta tutun.

Öne doğru eğildikçe ağırlık merkeziniz bozulacağı için dik durun. Dengenizi sağlamak daha kolay olacaktır. Uzun adımlar atma egzersizleri yapın.
Dönmeler en sık düşülen durumlardır. Sakin olun, geniş bir alanda yay çizerek iki ayağınızı da yere basarak dönün. Bir ayağınız geride kalırsa sakince içinizden sayın, yerde basılacak bir hayali hedef belirleyin ve 1-2-3 diyerek harekete tekrar başlayın.

Adımlarınız atarken ayağınız yere yapışıyorsa dizinizi bükerek “asker adımları “ile yürümeyi deneyin. Yerdeki çizgili zemin döşemesi veya motif varsa en yakın hedefi belirleyin ve zorlanan ayağınızla ona başmaya çalışın.

Yatakta dönerken once başınızı döndürün. Ters ayağınızı uzatıp kalçanızı oynatın ve sonra üstteki kolunuzu pozisyonlayın.
Yatakta oturmak için yüzünüzü kalkacağınız tarafa dönün. Kollarınızıyanyana getirerek göğüs hizanızdan yatağın sert kenarını iterek doğrulun. Ayaklarınız aşağı sarkıtın. Otuza kadar saydıktan sonra ayağa kalmayı deneyin.

Yataktan kalkarken yatağın sert kenarını kalçalarınızın yanından ellerinizle iterek kalkın.

Copyright © Dilek İnce Günal